Marzysz o większych, wygodnych zakresach ruchowych? Twoim celem jest upragniony szpagat lub porządny mostek? A może po prostu chcesz poprawić komfort swojego codziennego życia? Stretching to temat, który powinien Cię zainteresować. Czytaj dalej, by poznać zalety rozciągania oraz dowiedzieć się o nim więcej.

Czy warto się rozciągać?

Niby każdy kojarzy stretching z rozciąganiem mięśni, jednak to dużo więcej, niż walka o elastyczność! Dobrze zbalansowany trening łączy w sobie stabilizację, wzmacnianie i samo rozciąganie.
Istnieje wiele sportów, w których potrzebujemy większego zakresu ruchu, niż przeciętny. Pomaga to osiągać lepsze efekty, szybciej progresować, efektywniej się relaksować i – uniknąć bólu. Jednak, nawet osoba, która nie związała swojego życia z zawodowym sportem, tańcem czy gimnastyką, może wyciągnąć bardzo wiele korzyści z regularnego rozciągania. 

To jakie są zalety rozciągania?

  • zrelaksujesz się! Regularne rozciąganie pomoże Ci pozbyć się niepotrzebnych napięć i przykurczy, przyniesie poczucie odprężenia;
  • łatwiej sięgnąć, pochylić się czy zawiązać buty – stretching przekłada się na codzienne życie w sposób dosłowny. Bardziej rozciągnięte ciało to więcej możliwości ruchowych (i nagle stopa nie jest tak daleko);
  • utrzymasz sprawność ruchową na dłużej, bo stretching spowalnia procesy starzenia oraz poprawia przepływ mazi stawowej wokół torebki. Ciało jest silniejsze, bardziej mobilne, lepiej odżywione i elastyczne;
  • zredukujesz stres – sytuacje stresujące zawsze odbijają się na naszym ciele. Rozciąganie sprawi, że uwolnisz się od niepotrzebnych napięć;
  • poprawisz zakresy ruchu, który jest warunkowany przez dwa elementy anatomiczne. Są to stawy i mięśnie. Pracując z mięśniami, wpływamy na ruchomość w stawach i nagle… Łatwiej nam wykonać dany ruch;
  • będziesz mieć lepszą propriocepcję, czyli czucie głębokie. To zmysł, który pozwala nam odczuwać położenie konkretnej części ciała w przestrzeni;
  • zmniejszysz ryzyko uszkodzenia mięśni oraz tkanek miękkich – dlaczego? Bo stretching jako trening, rozgrzewka czy relaks, poprawia ukrwienie mięśni. Bardziej ukrwione i elastyczne mięśnie są lepiej przygotowane, by dźwigać obciążenia (te zewnętrzne i własnego ciała!)

Poza tym, stretching to trening, więc na pewno pomoże Ci poczuć przypływ dobroczynnych endorfin, zwiększy świadomość własnego ciała oraz da Ci tą wspaniałą, protreningową satysfakcję.

Rozciągać może się każdy – tylko jak?

Naprawdę każdy może (powinien!) się rozciągać. To jak intensywnie i jak często będziesz to robić, zależy od celu. Jeśli ma to być po prostu poprawa jakości życia i zakresów – nie trzeba szaleć z treningami 4 razy w tygodniu! Zapisanie się na zajęcia w 1 czy 2 wieczory, już będą cudownym krokiem w stronę lepszego jutra. Natomiast, gdy chcesz siadać w szpagatach i giąć się na wszystkie strony… Warto dowiedzieć się więcej o rodzajach stretchingu.

Stretching dynamiczny i jego zalety

W tym przypadku długość mięśnia zmienia się w trakcie ruchu. Ruchu, który musi być kontrolowany i bardzo techniczny. Stretching dynamiczny wiąże się z aktywnym pogłębianiem zakresów, na przykład podczas treningu wzmacniającego. Wykonywanie ćwiczeń w maksymalnych zakresach sprawia, że ciało zaczyna czuć się silniej i pewniej, a z czasem akceptuje nowy, głębszy zakres. Stretching dynamiczny to powtarzanie ruchu kilka razy, do osiągnięcia anatomicznego maksimum. Wykorzystuje się go podczas rehabilitacji, w treningach tancerzy i sportowców wyczynowych.

stretching statyczny

a) pasywny, czyli rozciąganie bez napinania i pracy mięśni. Na rozluźnieniu, z oddychaniem. To jest ten moment, gdy siedzisz sobie w rozkroku i czekasz, aż grawitacja zrobi swoje ;) Pamiętaj, że ten rodzaj rozciągania NIE MOŻE być Twoim jedynym. Dlaczego? Rozciągając się tylko statycznie sprawisz, że siła i wytrzymałość mięśniowa spadnie, bo niczego nie napinasz i nie wzmacniasz.

b) pasywny bierny, to w zasadzie rozciąganie pasywny bez angażowania samego siebie – ktoś Cię delikatnie dociska, oddaje część swojego ciężaru ciała i pozwala Ci na totalne rozluźnienie.

stretching statyczny aktywny

Stretching statyczny w aktywnej wersji to urozmaicenie swojego rozciągania o napięcie antagonisty. Wyobraź sobie, że siedzisz w siądzie prostym i rozciągasz tył nóg, by zrobić z tego stretching statyczny aktywny wystarczy, że napniesz przeciwnie działający mięsień lub grupę mięśniową, czyli czworogłowy (przód ud).

stretching izometryczny

Ten rodzaj stretchingu polega na napinaniu rozciąganych mięśni. Znowu damy przykład – masz nogę na drążku i zaczynasz na niego “naciskać”, by napiąć tył nogi, który rozciągasz. Teraz zostajesz w pozycji, cały czas aktywnie i oddychasz. Mówiąc w skrócie – wzrasta napięcie bez ruchu (zmiany długości mięśnia).

stretching balistyczny

To rodzaj rozciągania, którego nie polecamy początkującym i osobom o niewielkich zakresach. Polega na zastosowaniu ruchów pulsacyjnych. Jest bardzo dynamiczny i jeśli chcesz go wprowadzić – rozgrzej się porządnie.

PIR – poizometryczna relaksacja mięśni

Ta metoda stretchingu jest wykorzystywana najczęściej w rehabilitacji. Mięsień doprowadzamy do niewielkiego rozciągania (pierwszy moment, w którym czujesz, że ciągnie), następnie napinamy go na ok. 20 procent możliwości, trzymamy to napięcie 10 sekund i… Rozluźniamy, delikatnie rozciągając i pogłębiając zakres. Zazwyczaj wykonuje się 3-5 powtórzeń. Ta technika rozciągania jest bardzo efektywna.

 

Już wiem, że warto i jak… A kiedy najlepiej się rozciągać?

Kiedy i jak często się rozciągać to najtrudniejsze pytania w tym temacie. Każde ciało jest inne, ma inne potrzeby i czas regeneracji. Stretching może być osobną jednostką treningową – z rozgrzewką, treningiem właściwym i relaksem. Może być wpleciony w/po rozgrzewce podczas regularnego treningu, lub wykorzystany w fazie relaksacji – na koniec.
Są osoby, które będą czuły się super, rozciągając co 2 dzień. Inni potrzebują dwóch dni przerwy, jeszcze inni mogą to robić codziennie. Polecamy jednak, dać swojemu ciału czas na regenerację i odpoczynek.

 

Jeśli już Cię przekonałam, że warto… Zapraszam sprawdzić nasze ubrania, które idealnie sprawdzą się na treningu rozciągającym.
https://nimfinity.com/shop/
Temat rozciągania Cię wciągnął? Zapraszamy na nasz profil na Instagramie, gdzie pojawiają się krótkie, rozciągające rutyny: https://www.instagram.com/nimfinity.wear/

Zostaw komentarz

NOWOŚCI

Sprawdź najnowsze propozycje odzieży do tańca, która doda Ci pewności siebie na parkiecie.

  • Wybierz opcje This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page / Szczegóły Quick View
  • Wybierz opcje This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page / Szczegóły Quick View
  • Wybierz opcje This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page / Szczegóły Quick View

NOWOŚCI

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA

Dowiesz się o promocjach, nowościach i wydarzeniach przed innymi. Nasze Nimfy zdradzą Ci też kilka historii, sekretów i trików na zdobycie magicznych zniżek!

Twerk

Dancehall

Latino

WASI ULUBIEŃCY