Historia tańca niesie ze sobą wspomnienia o niezwykłych, odważnych kobietach: prekursorkach, rewolucjonistkach, edukatorkach, tancerkach. Wiele z nich zapisało się na kartach historii. Uczymy się o nich na studiach tanecznych, artystycznych, czy muzycznych. Dziś przybliżymy Wam postać Marie de Camargo.
Życie Marie de Camargo
Zacznijmy od niekonwencjonalnej, zachwycającej, lekkiej i odważnej Marie Anne Cupis de Camargo. Urodzona w Brukseli 15 kwietnia 1710, francuska tancerka klasyczna. Nazwisko przyjęła po hiszpańskiej rodzinie ze strony matki. Bardzo szybko zaczęła przejawiać zdolności w tańcu. Jej pierwszą mentorką była Francoise Prevost – francuska balerina, czołowa tancerka swych czasów (1680-1730, potem została zastąpiona w Operze Paryskiej przez Camargo i Salle).
Ku zazdrości wszystkich starszych koleżanek, młoda Camargo debiutowała w Paryżu w 1726 roku z sukcesem. Owy Balet był serią etiud i rozbłysków, które pozwoliły pokazać Camargo wirtuozerie zarówno w ruchu jak i pantomimie. Miała wtedy zaledwie 15 lat a krytycy pisali o jej lekkości i wdzięku! Zaznaczali, iż (jeśli dopracuje technikę i precyzję) prawdopodobnie zostanie najbardziej niesamowitą i wspaniałą tancerką, jaką kiedykolwiek widziano na scenie.
Co wyróżniało Marie de Camargo?
Dodatkową przewagą Camargo było wrażliwe na muzykę ucho, jej nieopisana wręcz lekkość i jednoczesna siła. Niektórzy pisali wręcz o niesamowitej iluzji, która polegać miała na tym, że wcale nie najzgrabniejsza, nie najszczuplejsza i nie najlepiej zbudowana Camargo, w tańcu sprawiałą wrażenie uniesienia nad ziemią, napełnienia powietrzem i urzekającej zwiewności.
Najbardziej zapamiętanym i istotnym dokonaniem Camargo dla historii baletu, było odrzucenie niewygodnych pantofli na obcasie! Na rzecz płaskich i bardziej komfortowych! Drugi fakt o Marie, który należy znać to skrócenie sukni przed kostki, odsłaniając pracę stóp i tym samym dając niezwykłe możliwości w zakresie rozwoju techniki tańca klasycznego.
Spuścizna
Największą rywalką Marie de Camargo, była Maria Salle. W 1734 Camargo przeszła na emeryturę, by oddać się roli kochanki hrabiego de Clemont, jednak w latach 1741-51 wróciła i zatańczyła w aż 78 baletach z ogromnym sukcesem. Nawet Noverre, z którym współpracowała, a który ponoć jej nie lubił, przyznawał, iż jej inteligencja i czar przejawia się w jej szybkim i żywiołowym stylu poruszania się. W 1751 roku ostatecznie przeszła na emeryturę, uwieczniona na kartach światowej historii tańca.
Camargo była kobietą odważną, która udowodniła, że nie istnieje ciało idealne. Ona – uważana za nieidealną – uwodziła, czarowała i zapisała się na kartach historii sztuki.
Krótki filmik o Marie na YouTube – klik ;)
Czytaj inne wpisy na naszym Blogu.
NOWOŚCI
Sprawdź najnowsze propozycje odzieży do tańca, która doda Ci pewności siebie na parkiecie.