Nie chcę brać udziału w pokazach, bo się wstydzę. Nie będę stać z przodu na zajęciach, bo się wstydzę. Wolę nie zapisywać się na solo, podczas zawodów, bo się wstydzę. Nie założę na warsztaty krótkich spodenek, bo się wstydzę. W etyce uczucie wstydu, obok skromności, funkcjonuje jako cnota. Na pewno słyszeliście kiedyś od babci, że to wstyd się tak ubierać! Wstyd tak kręcić pupą, wstyd tego nie umieć… Wstyd, wstyd, wstyd, wstydź się! Czy naprawdę powinniśmy się wszystkiego wstydzić i 100 razy się zastanawiać, zanim coś powiemy, ubierzemy, zrobimy? W dzisiejszym wpisie podpowiadamy, jak radzić sobie ze wstydem. Zostań z nami.

Czego się wstydzimy?

Żeby rozmawiać o wstydzie i metodach radzenia sobie z nim, warto zacząć od pytania: czego my się wstydzimy? Odpowiedzi może być nieskończenie wiele, dla przykładu kilka najbardziej popularnych:

  • swojego ciała,
  • stylu i ubrań,
  • braku pieniędzy lub nadmiaru pieniędzy,
  • braku wiedzy, nadmiaru wiedzy na jakiś temat,
  • swoich pasji,
  • swoich decyzji,
  • błędów i porażek,
  • stylu życia,
  • marzeń,
  • opinii,
  • orientacji seksualnej,
  • dużych sukcesów.

To tylko część przykładów, bardzo ogólnych. Przerażająca prawda jest taka, że wstydzić można się dosłownie wszystkiego. Ktoś wstydzi się mówić o tym, gdzie był na wakacjach, bo nie chce być oceniany przez pryzmat bogacza. Ktoś inny wstydzi się wyjść do restauracji ze znajomymi, bo wie, że nie stać go na droższe pozycje z menu. Może Twój znajomy wstydzi się opowiadać o swoich sukcesach na scenie, bo to nie wypada się tak chwalić? Może Ty wstydzisz się powiedzieć bliskim, że zapisałaś się na taniec, bo stwierdzą, że jesteś dziwna i „nie masz już co robić”?

Osobiście wstydziłam się bardzo wielu rzeczy. Tego, że nie znałam odpowiedzi na fizyce, przy tablicy lub tego, że moje spodenki odkrywają pupę, a ludzie patrzą (wierzycie? Też ledwo to teraz rozumiem). Wstydziłam się walczyć o swoje, zwrócić uwagę komuś, kto był w błędzie, upomnieć się o swoje pieniądze, gdy ktoś nie oddawał lub nie płacił za zajęcia. Wstydziłam się też pozować przed kamerą i otwarcie mówić o moich marzeniach. Jestem pewna, że w ciągu 5 sekund możesz wymienić chociaż jedną rzecz, która Cię zawstydza lub zawstydzała.

Dlaczego się wstydzimy ?

Znalezienie przyczyny wstydu to klucz do jego zrozumienia. Jeśli coś rozumiemy, łatwiej jest z tym pracować! Wstyd i strach to świetni przyjaciele, którzy wykorzystują każdą sytuację, w której czujesz się nieswojo. Powiedział_ś coś głupiego na imprezie i zapadła cisza? PACH! Wstydź się! Założył_ś przezroczyste body z siateczki na zajęcia, a wszyscy przyszli w dresie? No wstydź się!

Zjawisko wstydzenia się jest naturalną częścią naszego życia i rozwoju. Dorastając, słyszymy, że powinniśmy się wstydzić nieumytej buzi, podartych spodni czy zaniedbanych paznokci. Jedynki z historii, braku zadania z matematyki lub niezłożonych życzeń urodzinowych. Problem polega na tym, co my z owym wstydem robimy i czego on nas uczy? Bo jeśli tego, że nie warto startować w konkursie recytatorskim, bo będzie wstyd, jak się pomylisz. Albo tego, że jak założysz krótkie spodenki do tańca, ktoś nazwie Cię puszczalską… To bardzo kiepsko.

Wstyd pojawia się wtedy, gdy czujemy się niekomfortowo, żałujemy jakiegoś działania, słów, decyzji. Może pojawić się też przez czyjeś słowa lub reakcję. Nie ma niczego złego w tym, że on się pojawia! Jest normalny i bywa przydatny. Jeśli już się pojawia, bierzemy go na przysłowiową klatę, wyciągamy wnioski, przepraszamy, jeśli trzeba (lub delikatnie dajemy do zrozumienia hejterowi krótkich spodenek, by zajął się własnymi ubraniami) i spokojnie kontynuujemy życie. Jednak jego zadaniem NIE JEST zastraszanie nas i zniechęcanie do kolejnych prób!

Jak radzić sobie ze wstydem?

Cóż, każdemu zdarza się powiedzieć coś, czego żałuje, ubrać się inaczej niż wszyscy, zapomnieć o czymś ważnym lub zrobić inne, wstydliwe „głupstwo”.  We wszystkich tych sytuacjach najważniejsze jest ZAAKCEPTOWANIE swoich uczuć i emocji.

Akceptuj swoje uczucia. Pierwszym krokiem do radzenia sobie ze wstydem jest jego akceptacja. Wstyd jest naturalną reakcją na sytuacje, w których czujemy się nieswojo! Ważne, byśmy nie tworzyli ich sobie na siłę.

  1. Zarabiasz dużo pieniędzy? Super, zapewne to efekt Twojej pracy, determinacji, kreatywności lub innych decyzji. Nie musisz wstydzić się swojego sukcesu;
  2. Nie udało Ci się przejść eliminacji w solo na zawodach tanecznych? Okej, co z tego? To, że wziąłeś czy wzięłaś udział w zawodach, jest powodem do dumy! Wstyd może zmykać do szafy, bo nie ma tu nic do gadania;
  3. Źle rozwiązał_ś zadanie z matmy przy tablicy? Zdarza się, szkoła jest po to, by Cię tego nauczyć! W życiu podejmujemy wiele dobrych i wiele złych decyzji – każda z nich nas czegoś uczy i rozwija. Nie wstydź się popełniać błędów, wyciągaj z nich wnioski!
  4. Wstydzisz się upomnieć o swoje rzeczy lub pieniądze? Pracuj nad tym. Może ta osoba po prostu zapomniała i będzie jej głupio, jeśli przypomni sobie o tym za 3 miesiące? Napisz wiadomość, zadzwoń, wyślij e-mail. Wybierz dogodną dla Ciebie drogę komunikacji i nie bój się prosić o to, co Ci się należy.

Rozmawiaj o emocjach

Zastanów się, czy wstyd jest związany z Twoimi przekonaniami, czy reakcjami i opiniami otoczenia? Rozmawiaj z kimś – przyjaciółmi, partnerem, rodziną, terapeutą. Dzielenie się swoimi uczuciami może pomóc w złagodzeniu wstydu i zmianie perspektywy!

Praktykuj samoakceptację

Naucz się akceptować siebie takim, jak_ jesteś, z wadami i zaletami. Nikt nie jest doskonały i każdy popełnia błędy. Przyjmowanie siebie bezwarunkowo może pomóc w zmniejszeniu wstydu lub przekuwaniu go w motywujące, budujące emocje.

Pracuj nad poczuciem własnej wartości

 Wartość osobistą można budować poprzez rozwijanie swoich umiejętności, realizowanie się w pasji, osiąganie celów (także tych biznesowych) i dbanie o swoje zdrowie emocjonalne. Im bardziej czujesz się pewn_ siebie i wartościow_ jako osoba, tym łatwiej radzisz sobie ze wstydem!

Ucz się z doświadczeń

Wstydu można użyć jako okazji do nauki i rozwoju. Zamiast unikać sytuacji, które wywołują wstyd, postaraj się zrozumieć, co poszło nie tak, i jakie kroki można podjąć, aby uniknąć podobnych błędów w przyszłości.

Pracuj nad asertywnością

Umiejętność wyrażania swoich potrzeb i uczuć w sposób asertywny może pomóc w zminimalizowaniu wstydu. Naucz się mówić „nie” i stawiać granice, gdy to konieczne, bez poczucia wstydu. Pamiętaj także, że jeżeli KTOŚ próbuje Cię zawstydzić, bo jego zdaniem masz za krótkie spodenki, zbyt seksowne body czy za mocny makijaż – to nie jest Twój problem. Ty masz czuć się dobrze ze sobą i jeśli podoba Ci się, jak wyglądasz, nikt nie może Cię zawstydzać! Prawdopodobnie taka osoba sama walczy z kompleksami i wstydem, dlatego komentuje Twój wygląd. Olej to lub poradź hejterowi rozmowę z terapeutą ;)

Medytacja i mindfulness

Praktyki medytacji i mindfulness mogą pomóc w zarządzaniu emocjami, w tym wstydem. Pomagają one w zwiększeniu świadomości siebie i obecności w chwili, co może ułatwić radzenie sobie z emocjami.

Rozwijaj umiejętności społeczne

Nauka efektywnego komunikowania się i radzenia sobie w relacjach interpersonalnych może pomóc w unikaniu sytuacji, które wywołują wstyd.

Pamiętaj, że radzenie sobie ze wstydem to proces, który może wymagać czasu i wysiłku. Tak samo, jak praca nad pewnością siebie! Pamiętaj też, że to praca warta wysiłku, bo może realnie wpłynąć na Twoje życie.  Warto jednak zwrócić uwagę na to, co wywołuje w nas uczucie wstydu i zastanowić się, czy słusznie. Zamiast wstydzić się swojego wyjątkowego ciała, unikać krótkich spodenek i publicznych wystąpień – sprawdź nasze ubrania do tańca, które są świetnym narzędziem do budowania pewności siebie. Wskocz w spodenki Aura lub jeden z naszych kombinezonów i powitaj nową wersję siebie.

Sprawdź naszą ofertę!

 

 

Zostaw komentarz

NOWOŚCI

Sprawdź najnowsze propozycje odzieży do tańca, która doda Ci pewności siebie na parkiecie.

  • Wybierz opcje Ten produkt ma wiele wariantów. Opcje można wybrać na stronie produktu / Szczegóły Quick View
  • Wybierz opcje Ten produkt ma wiele wariantów. Opcje można wybrać na stronie produktu / Szczegóły Quick View
  • Chwilowy brak na magazynie
  • Wybierz opcje Ten produkt ma wiele wariantów. Opcje można wybrać na stronie produktu / Szczegóły Quick View

NOWOŚCI

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA

Dowiesz się o promocjach, nowościach i wydarzeniach przed innymi. Nasze Nimfy zdradzą Ci też kilka historii, sekretów i trików na zdobycie magicznych zniżek!

WASI ULUBIEŃCY