Wiedźma w słowiańskiej kulturze…

Nimfy, Boginie, Wiedźmy i Czarownice, a raczej historie o nich – to dla nas ogromna inspiracja podczas tworzenia marki Nimfinity Wear…
Magia i tajemniczość, którymi owiane są mity o wiedźmach – intrygują i fascynują. Co więcej, w naszej słowiańskiej kulturze owych mitów nie brakuje. Siła, samodzielność i potęga ukryte w postaci – z pozoru delikatnej, czy bezbronnej kobiety? Są one pięknym przełamaniem stereotypu o słabych i niesamodzielnych istotach, które mają gotować obiad i rodzić dzieci.

Dlaczego czarownice tak bardzo przerażały?

Na co dzień bowiem, NIE ODRÓŻNIAŁY się od innych kobiet. Wiedźma mogła kryć się pod postacią starej, samotnej kobiety oraz młodej, niewinnej dziewczyny, czy nawet mieszkającej po sąsiedzku mężatki. Oprócz relacji z diabłami i potworami, które dawały wiedźmom magiczne zdolności – potrafiły one rzucać uroki, zaklęcia, przepowiadać przyszłość, a nawet rozmawiać ze zmarłymi.

Mimo tych przerażających umiejętności… Mimo praktyk związanych z odprawianiem guseł przy pomocy różnych dziwnych składników:

  • wronich piór,
  • końskich kopyt,
  • koziej i jeleniem sierści,
  • nietoperzach skrzydeł
    WARTO było mieć w okolicy Wiedźmę.

Znały się bowiem na ziołach i roślinach, niczym mityczna Kirkę. Potrafiły sporządzać mikstury i lekarstwa, wiedziały jak poradzić sobie z ranami i chorobami.
Co więcej, rozumiały zjawiska przyrodnicze, chemiczne i fizyczne, znały świat roślin i zwierząt. Co ważniejsze – potrafiły odbierać porody a nawet dokonywać aborcji. Nazwa WIEDŹMA oznacza wszak tę, która POSIADA WIEDZĘ, to natomiast – sami przyznajcie – duży plus i powód do dumy.

Praktycznie w każdej średniowiecznej wiosce i osadzie mieszkały znachorki, akuszerki i zielarki…

…czyli samotne, starsze kobiety, które POSIADAŁY WIEDZĘ. Ze względu na fakt, iż średniowiecza medycyna ludowa była oparta na ziołach i naturalnych składnikach oraz owiana tajemniczymi tradycjami (odpowiednie miejsca, pory dnia i nocy, przygotowania i atrybuty) i magicznym myśleniem. Ponadto, praktykom medycznym towarzyszyły słowa, szepty i zaklęcia, to uprawianie jej ZAWSZE kojarzyło się z czarami i nadprzyrodzonymi mocami.

Wiedźmy, lub inaczej cioty, czy baby, a nawet kreślarki (kreśliły na wiele sposobów losy człowieka, przyszłość – losując różnej ilości patyczki, rysując w popiele, wróżąc winem itd.) z nastaniem chrześcijaństwa zaczęły mieć bardzo ciężkie i niebezpieczne życie. Działo się tak z racji wrogiej propagandy i ataku na pogańskie tradycje. Wszystko co pogańskie było niszczone i zakazywane, a przedstawiciele „diabelskich mocy” byli prześladowani.

W punkcie kulminacyjnym doprowadziło to do wydania w XV w. inkwizycyjnej księgi „Młot na czarownice” (słowo Czarownica pojawiło się tak naprawdę dopiero w średniowieczu i natychmiast nabrało negatywnego wydźwięku).

Doprowadziło także do procesów o czary, tortur i palenia na stosie często przypadkowych ofiar, na które ktoś złośliwie rzucił oskarżenie. Słynne polowania na czarownice przyczyniły się także do zmniejszenia populacji czarnych kotów, bowiem wierzono, że diabelskie kobiety mogą zmieniać swą postać i przybierać kocie kształty.  Statystyki mówią, że do dzisiaj czarne koty cieszą się gorszą sławą i w skutek tego częściej są porzucane, niechętnie adoptowane i mniej pożądane.

Intensywne polowania na czarownice zakończyły się w XVII w.

 Ostatnią niewiastą spaloną na stosie w 1811 roku była Barbara Zdunk, jednak jeszcze przez dwa stulecia codzienne problemy i przyrodnicze katastrofy były przypisywane czarownicom i wiedźmom, które – piętnowane i potępiane – żyły na uboczu i praktykowały w ukryciu.

Za czasów chrześcijańskich tępiono także zielarki i szeptunki (ktoś między psychoterapeutą, uzdrowicielem a szamanem).

One jednak z potrzeby przetrwały jako znachorki czy baby, lecz poziom ich wiedzy został obniżony ze względu na konieczność działania w ukryciu.

Nie mogły już przekazywać wiedzy z pokolenia na pokolenie, a dostęp do ich usług i pomocy był bardzo utrudniony.

Przez pewien czas zielarstwem oraz naturalnymi kuracjami zajmowali się klasztorni kapłani, jednak zabroniono im tych praktyk w skutek czego… Pradawna wiedza o ziołolecznictwie i terapiach zniknęła, poziom opieki zdrowotnej gwałtownie spadł.

Wraz z Wiedźmami znajomość medycyny naturalnej odeszła w zapomnienie, jednak jeszcze przez setki lat – w zasadzie do dziś – bezwiednie korzystamy z pewnych metod i praktyk. Dzięki temu wiemy kiedy pić miętę, szałwię, czy rumianek oraz jak przyrządzić syrop na przeziębienie, lecz ogrom wiedzy posiadanej przez słowiańskich przodków, zielarzy i czarownice przepadł bezpowrotnie… Jednak czy na pewno bezpowrotnie? Ciągle istnieją źródła opowiadające o prastarych obyczajach, żyją kobiety, których babki i prababki parały się magią, snują się po świecie opowieści o praktykach magicznych i nowoczesnych czarownicach. Obserwuje się coraz większe zainteresowanie kulturą naszych przodków, postacią wiedźmy i zielarstwem. Powstają kręgi kobiet, coraz bardziej interesujemy się wpływem ustawienia gwiazd i księżyca na nasze życie, porami roku i miejscami kultu. Czy współczesne czarownice znajdą wśród społeczeństwa uznanie, czy ponownie spotkają się ze strachem, niezrozumieniem i odrzuceniem?

Zapraszamy do naszego magicznego sklepu Shop main

źródła:

https://www.muzeum.stalowawola.pl/pl/edukacja/cykle-edukacyjne/item/2845-s%C5%82owia%C5%84skie-wierzenia-wied%C5%BAmy-czarownice-szeptunki?tmpl=component&print=1

Bestiariusz Słowiański Paweł Zych Witold Vargas

Kultura Ludowa Słowian Kazimierz Moszyński

https://slowianskamitologia.wordpress.com/2019/01/07/prawdziwa-historia-czarownicy/

https://slowianskamitologia.wordpress.com/2019/01/07/prawdziwa-historia-czarownicy/

https://www.facebook.com/cafenauka arty artykuł o czarnych kotach

2 komentarze

  1. lucja.romanska 12 kwietnia 2024 at 19:58

    W akapicie “dlaczego czarownice tak bardzo przerażały” w zdaniu: Oprócz relacji z diabłami i potworami, które dawały wiedźmą magiczne …. powinno być użyte słowo wiedźmom!!!

    • nawrot.aleksandraa 26 kwietnia 2024 at 10:24

      Dziękujemy za czujność! Każdy czasami popełnia błędy, już poprawione:)
      Magicznie pozdrawiamy!

Zostaw komentarz

NOWOŚCI

Sprawdź najnowsze propozycje odzieży do tańca, która doda Ci pewności siebie na parkiecie.

  • Wybierz opcje This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page / Szczegóły Quick View
  • Wybierz opcje This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page / Szczegóły Quick View
  • Wybierz opcje This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page / Szczegóły Quick View

NOWOŚCI

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA

Dowiesz się o promocjach, nowościach i wydarzeniach przed innymi. Nasze Nimfy zdradzą Ci też kilka historii, sekretów i trików na zdobycie magicznych zniżek!

Twerk

Dancehall

Latino

WASI ULUBIEŃCY